masha59 masha59
  • 23-09-2022
  • Mathematics
contestada

A store owner mixes 2 lb of candy that costs x dollars per pound with 3 lb of candy
that costs $1.50 per pound. She sells the mix for $2.50 per pound.
How much did the 3 lb of the second type of candy cost the owner?

Respuesta :

Otras preguntas

Solve 5x3/4 as a mixed number, plz
Which of these individuals was not a member of the Republican Party?
the process that occurs when physical forces break rock into smaller pieces without changing the rocks chemical composition is called ?
please someone help me and explain this question to me (the last question starting with a straw)
What will happen to the gravitational force between earth and the moon? Why?
multiply or divide two quantities by the same number is called what?
Explain the meaning of the term water-soluble
For any two nonzero integers, the product and quotient have the same sign. True or False
At a basketball game, a vender sold a combined total of 200 sodas and hot dogs. The number of hot dogs sold was 30 less than the number of sodas sold. Find
Write the equation for the horizontal line that contains point G(3, 4). Choose one answer. a. y = 3 b. x = 3 c. y = 4 d. x = 4