Mateus123
Mateus123 Mateus123
  • 24-09-2022
  • Mathematics
contestada

If the price of gas was on average $3.20 per gallon, and this was $1.43 cheaper than a year before, what is the percent of decrease in price? (Round to the nearest percent.)​

Respuesta :

Otras preguntas

what is the unit rate in dollars per hour if u have 3.5 hours equals $10
in a sale, Richard bought a TV for £300. The original price of the TV was £380. What was the percentage discount on the TV?
How do I factor our 36m3-6m2p2-6mp+p3?
What are some of the limitations on abortion that the Supreme Court has allowed since the Roe v. Wade decision
What figurative language is found in othello act 2 scene 1
Rod and Reel, Inc. manufactures and sells fishing rods. The company uses the equation P = 25r – 12,500 to estimate its profit P on the sale of r fishing rods.
What process allows you to smell perfume at a distance from its source
Use the ten frames. Write a number sentence. There are 17 goats in the barn. 8 goats go outside. How many goats are still in the barn?
how does differentiation lead to tissues and organs in a developing organism
The national catch of Atlantic Cod has been declining in the past few decades. We can model this decline with the equation y = −.003x2 + .120x + 1.909 where x i