jokerjon jokerjon
  • 24-09-2022
  • Mathematics
contestada

the cost of 5 popcorns and 2 drinks is $11.50. The cost of 3 popcorns and 4 drinks is $12.50. find the cost of one popcorn. find the cost of one drink

Respuesta :

Otras preguntas

5.62 as a mixed number in simplest form
How were the abolitionist movement and the Underground Railroad linked?
Rocco runs diagonally across a square field. The side of the field has length 38 m. How many times will Rocco have to run diagonally across the field to run a t
6 2/3 as a decimal and fraction
Is the earths crust brittle? Why is this? Do the earthquakes occur in the crust? Heellp
Which expression is equivalent to (82)−4?
How can you show justness and sincerity in the performance of your work?
2. How do repressive regimes interact with civil society, and what impact does that have on citizens?
Unrhymed iambic pentameter is free verse. True False
Is the passage of dialogue written correctly or incorrectly? "Do you want to come to my house this afternoon to practice our skit together?" Marie asked.