viivica
viivica viivica
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

Dog food comes in two different sized bags. The 40 lb bag sells for $24 while the 10 lb
bag sells for $7. Which is cheaper and by how much? (compare unit rates)

Respuesta :

Otras preguntas

I just need someone to type this all out. The photo won't let me copy 'n' paste! Thanks!
paragraph about planting trees
The formula to convert Fahrenheit to Celsius is C = 5/9 (F-32). convert 12C to Fahrenheit . Round to nearest degree.
Please answer (20 points)
an elevator ascends, or goes up at rate of 750 feet per minute. Is the height to which the elevator ascends proportional to the number of minutes it takes to ge
what is 15,183.3 ÷ by 473
For the past three months, grace used her cell phone for 43 minutes, 62 minutes, and 57 minutes. How many minutes would she have to use her cell phone Thur mont
50 divided by 1 plus 280 minus 108 times 1/4 plus -13
If pearl makes an investment of 80,000 at a simple rate of 4.4%for 6 years , then what is overall amount of money that she will have at the end of the 6-year pe
Need urgent help in mathematics!! Will mark brainliest!!!! PLEASE look at the photo to answerthe question ..... In the photo you will find the question and the