ma7189 ma7189
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes.The 3-pound bags of oranges cost $4. The 8-pound bags of oranges cost $9. Which oranges cost less per pound? Explain your reasoning

Respuesta :

Otras preguntas

What is two and a quarter added to four and a quarter
Slope -3 passing through points (4, -3)
Write an addition expression that has a value of -8
If you are in Mr, Rusi palitnik’s position, what should have been your approach to manage the campus radio station
Identify the sentence that would appear in a paragraph arranged in time order
.help answer quickly, ⇒⇒. 2y²·7x³y²
Suppose Van would like to invest $2,000 of his savings.One way of investing is to purchase stock or bonds from a private company.Suppose RoboTroid, a robotics f
which team win the champions league 2019?​
What is the x and the y
A clerk is checking the inventory of mugs there are 86 red mugs and 17 fewer blue mugs than red mugs there are 11 more green mugs than red mugs and 8 fewer yell