madixsaunders madixsaunders
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

he price, P, that Jesse pays for gas varies directly with the number of gallons, g, he buys. It costs him $39.80 to buy 10
allons of gas.
Write the equation that relates P and g.
ow much would 15 gallons of gas cost Jesse?
rovide your answer below:
P = 15 gallons costs $

P=
15 gallon cost$=

Respuesta :

Otras preguntas

two sides of a right triangle Measure 11 in and 15 in.Part AUse decimals rounded to the nearest tenth to complete the following statement. The length of the thi
Organic compounds consisting of various compounds of sugar are generally called
Anybody have a question I can answer?
Explain Mexico and Canada's immigration policy! Please Help!!
The length of a rectangle is 3 m longer than its width. The area of the rectangle is 154 m². What is the width of the rectangle? Enter your answer in the box.
How do I find this answer?
Merchandise 7x is the secret ingredient used to make which product?
Describe how labor unions influenced working conditions in the United States. Please help me
Psychological research on the principles of learning has most directly influenced the development of psychoanalysis. behavior therapy. humanistic therapy.
Which strategy can help people remain abstinent?