paskertjacob6409 paskertjacob6409
  • 22-12-2022
  • Mathematics
contestada

You have at most $23 to spend at a market. Apples cost $0.50 each, and pears cost $0.75 each. Let a be numbers of apples and p be numbers of pears. Write an inequality that represents the numbers of apples and pears you can afford

Do not include the dollar sign ($) in your inequality.

Respuesta :

Otras preguntas

Is this answer correct
what is the difference between the product of four and a number and 6
Eight more than the product of a number and 9 is 6 translate this into an equation
In chapter 5 of Mary Shelley's novel, how does Victor Frankenstein treat his creation compared to these adaptations?
Put these numbers in order from least to greatest 12%, -1/2, 0, -0.22, 0.56
I hate these math problems. Help???
Translate the sentence into an equation. Eight more than the product of a number and 9 is 6 . Use the variable y for the unknown number.
Need help on. This one please
7TH GRADE MATH ASAP What is the square root (estimated) of 63 and 21
Hi, I would like to know if the image above is correct, and if not can I have it corrected