jacksonamya38 jacksonamya38
  • 22-01-2024
  • Mathematics
contestada

Two friends shop for fresh fruit. Elena buys a watermelon for ​$7.75 and 3 pounds of cherries. Taniy buys a pineapple for ​$4.45 and 2 pounds of cherries. Use the variable p to represent the​ price, in​ dollars, per pound of cherries. Write and simplify an expression to represent how much more Elena spent.

Respuesta :

Otras preguntas

Mark charged a battery. Each minute, the percentage of the battery's capacity that was charged increased by 2.5 percent After 17 minutes of charging, the batter
Which matrix is equal to c-b
What is the main difference between the equity and exchange philosophies of compensation?
PLEASE ANSWER!! GRADE 7 PRE ALGEBRA!! A singles tennis court has an area of 2,106 ft2 and a width of 27. What is the length
Who worked to unite an independent Italy
What would happen if cellulose was water soluble
What's the answer for this question will give BRAILIEST!!!!!
According to the CDC, smoking can lead to Buerger's disease, which affects blood vessels in the arms and legs. Blood vessels swell, which can prevent blood flow
Which of the following planets in our solar system has the least amount of inertia? Mars Earth Neptune Jupiter
A resume is the most common and straightforward.