sailormaries5102 sailormaries5102
  • 25-02-2024
  • Business
contestada

True/False
Something is elastic when the price changes and so does the demand. Something is inelastic when the price changes and it doesn't really affect the demand.

Respuesta :

Otras preguntas

How were the following people interrupted in what they were doing
A 6-ounce jar of modeling clay costs $4.20. What is the unit price?
A circle is centered at (-4, 6) and has a radius of 9. What is the equation of the circle? Question 3 options: (x+4)2+(y−6)2=18 (x+4)2+(y−6)2=81 (x−4)2+(y+6)2=1
Which is the electron configuration for boron? 1s²2s³ 1s²2s²3s¹ 1s¹2s²2p² 1s²2s²2p¹
9. I started work as a trainee staff when he __ a big outlet of Sony in this city. A. ran B. had run C. was running D. had been running 50. John _________ in a
Circle O has radius of 24 units. Arc XY located on the circle has a central angle of 75 degrees. What is the area of the associated sector, in square units?
Does anyone know how to do this please help
Please help me guys please
Otto used 5.5 cups of whole wheat flour and x cups of white flour in the recipe. What is the equation that can be used to find the value of y, the total amount
what contributed to the decision to create two states out of the mississippi territory?