joshcasey53 joshcasey53
  • 25-05-2024
  • Business
contestada

On march 20, Sunlands petty cash fund of $113 is replenished when the funds contains $12 in cash and receipt for postage $49, freight-out $19, and travel $27. Prepare the journal entry to record the replenishment of the petty cash fund

Respuesta :

Otras preguntas

Isabella sells 36 tickets to the school talent show.Each ticket cost $14.How much money does Isabella collect for the tickets she sells?
What is a system for mapping the round earth on a flat surface called
To insert clip art into a document, what step should I take immediately after I find the clip art I want to insert? A. Use the scroll bars to view more choices
a sixth grade class has 12 boys and 24 girls consider this statement for every 2 boys there are 4 girls do you agree with this statement explain mathematically
how would life have been different in the 1800s if the steam locomotive had not been invented
-(9+11)+1=-1 is this answer correct?
dividing integers what is 45÷(-5)
A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price?
Pete Jones is adding a fireplace to his home in Boston at a cost of $3,350. Contractors tell him adding the fireplace will return him a 38 percent gain on his i
what is 3/7k = 12/35