PuertoRicanGirl
PuertoRicanGirl PuertoRicanGirl
  • 23-02-2016
  • Mathematics
contestada

A girl went grocery shopping and brought 2pounds of onions for $2.50 what was the unit price of the onions

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 23-02-2016
unit price is price per 1 unit of stuff

the 1 unit of stuff is 1 pound

2.50=2 units
divide both sides by 2
1.25=1 unit

answer is unit price is $1.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Complete the similarity statement for the two triangles shown. Enter your answer in the box. △ABC∼△ =
Subtract 131% from 100%.
amongest the western tribes that were removed were the kiowa, Comanche, cheyenne, Aprapaho, and
5. Rewrite the quadratic funtion from standard form to vertex form. Ax) = 2x2 + 8x + 70
Peggy earned $585 this week at work she spent 5/9 of the money earned to buy a laptop. How much money is peggy left with?​
Empareja el pronombre con el mandato. Pair the correct pronoun with the command. Match Term Definition No vengas tarde A) a tu profesora No lleven mucha ropa B)
Se le conoce como medidas o parámetros que se sitúan hacia el centro de un conjunto de valores, con el objetivo de analizar un análisis profundo de los resulta
Helppppp plzzzzzzz!!!!!!!!! 20+PTS and brainliest!!!!!!!!!
(7x10^10)x(3x10^2) in standard form
Can someone please help me with this question. Thank you.​