yamil7635 yamil7635
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

2 apples cost $20 what would 5 apples cost

Respuesta :

WideAWAKE
WideAWAKE WideAWAKE
  • 25-02-2016
It would cost $50.

20 / 2 = 10
10 x 5 = 50
Answer Link
NicoleSan NicoleSan
  • 25-02-2016
[tex] \frac{20}{2} [/tex]= 10, so, you would multiply 5 and 10, which gives you 50.
So, 5 apples would cost $50.

Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

round 63,849 to the nearest ten, to the nearest hundred, to the nearest thousand,and the nearest ten thousand
the secret number has a 7 in the ones place. the tens number is an odd number
As an object is undergoing free fall motion.As it falls the objects?,speed increases,acceleration increases,both of these,or none
2/3 x =16. what is the value of x?
Describe the three steps that cause water to change during the water cycle
Is it true or false that food availability and temperature can be biotic factors for a particular organism?
47,283 rounded to the nearest 100,000
Which number is a factor of 10 but not a multiple of 5?
How are the hundreds place and the hundred thousands place alike and different?
Is it true or false that food availability and temperature can be biotic factors for a particular organism?