eyaryar575 eyaryar575
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

Two apples and three peaches cost $1.65. three apples and two peaches cost $1.60. what is the cost of one peach

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 21-05-2018
Apples = $.30
Peaches = $.60

You can get this by setting up a system of equations that looks like this. 

2x + 3y = 1.65
3x + 2y = 1.60

Where x is the amount of apples and y is the number of peaches. Then you can solve using any of the methods (I would suggest elimination for ease). 
Answer Link

Otras preguntas

Genetic characteristics that we can't control include
How do you Solve 5(x+2)-3=3x-7
the force of 100N acts on a body moving with constant velocity of 20m/s on a floor in a strainght line.what is the force of friction between the body and the fl
Shiv and his friends ate 3 1/6 pizzas express this amount as a decimal
whats 6,051.2 to the nearest thousand
Who were the first Europeans to settle in Canada about A.D. 1000?
Tap on this to see the photo plz help
You know that the sum of -5 and another integer is a positive interger. what can you conclude about the sign of the other integer? what can you conclude about t
How would you describe Andrew Jackson’s personality and demeanor?
235,000 rounded nearest hundred thousand