Jeyson3205 Jeyson3205
  • 21-05-2018
  • Mathematics
contestada

Omar bought 10 pounds of rice for $6. How many dollars did he pay per pound of rice?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2018
10 pounds = $6

Find 1 pound:
1 pound = $6 ÷ 10 = $0.60

Answer: $0.60
Answer Link
Аноним Аноним
  • 21-05-2018
If he payed $6 for 10 pounds, you would have to divide to fid your answer 10 divided by 6 = .60
Answer Link

Otras preguntas

Mr. Zero bought a number of gold pieces for $60. He kept 15 of them and sold the rest for $54. He made a profit of $0.10 on each of those he sold. How many gold
What information could a video of an exploding star provide that a text could not
Match each cause on the left with its effect on the right.
The triangle shown has an area of 45.5 square inches. Find the measure of the height (segment LM).
A Bright day Company produces two beverages, Hi-voltage and Easy slim. Data about these products follow. Hi-Voltage EasySlim Production volume 12,500 bottles 18
In a school, the ratio of the number of pupils to the number of teachers is 20:1. If the number of pupils is 840, how many teachers are there?
The supply curve isa) downward sloping. b) level.c) upward sloping.d) irregular.​
The height of a cone is half the diameter of its base. If the cone’s height is 4 inches, what is the cone’s volume to the nearest cubic inch?
One side of a regular triangle is 5 units. What is the perimeter of the triangle?
Factor the expression below. x² - 64 A. (x + 16)(x - 4) B. (x-8)(x-8) C. (x+3)(x-8) D. (x - 16)(x - 4) help