maths9 maths9
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

six cakes cost £2.40 how much do 10 cakes cost ?

Respuesta :

conyersmyasia123 conyersmyasia123
  • 25-02-2016
So for this problem you have to divide 2.40 by 6 to figure out how much each cake cost. So 2.40 divided by 6 equals 0.40. So each cake is 40 cents. Then just multiply .40 and 10 to figure out how much ten cakes cost. And .40 times 10 is 4. So ten cakes is $4.00.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-02-2016
You do 2.40/ 6 and you get 4 cents.
Than you multiply 4 and 10 and you get 40.

So your answer is 40 cents.

Hoped that helped.

Answer Link

Otras preguntas

i need help can someone tell me what this is??
In the context of bad news, a teaser message is a message that Multiple Choice prepares recipients emotionally yet does not reveal specific information. blames
Substances that are likely to dissociate it water
what is the cost of 3 pounds of beaf
Math question slope !!!
compared with medival art a major theme in renaissance art was
HELP PLEASE ASAP!!!! Triangle LMN is given. What is the value of cos(N)? A) 4/5 B) 3/5 C) 3/4 D) 4/3
help me please it’s asking to find the slope
How many solutions does the equation 9x +3=9x + 5 have?
what's the difference between combinations and permutations? what's the same about combinations and permutations?