manamanu1202 manamanu1202
  • 24-05-2018
  • Mathematics
contestada

fruit-o-rama sells dried pineapple for$0.25 per ounce. mags spent a total of $2.65 on pineapple. How many ounces did she buy?

Respuesta :

newyorkdaughter
newyorkdaughter newyorkdaughter
  • 24-05-2018
If you divide what she spent (2.65) buy the price per ounce (0.25) , you should come up with 10.6 ounces, which is the amount she bought.

Hope this helps :)
Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 24-05-2018
Divide the amount paid by the cost per ounce to find the number of ounces.

($2.65) / ($0.25/oz) = 10.6 oz

Answer: She bought 10.6 ounces
Answer Link

Otras preguntas

what is nationalism
Write the quadratic equation whose roots are-1 and 6, and whose leading coefficient is 4 (Use the letter to represent the variable.)?=0
in a 4*100m relay race,tota track length is 200m and time taken by one particular group is 50.2sec. ehat is the average speed and average velocity of that group
what is a normal temperature for dogs?
Short Essay On Rainy Season In India
did dinosaurs really have brains in their tails?
what is a cloudburst?
For which system of equations is (2, 2) a solution? A.–3x + 3y = 0x + 6y = 10B.–2x + 5y = –64x – 2y = 4C.5x – 2y = –63x – 4y = 2D.2x + 3y = 104x + 5y = 18
what is a cardinal? please help
Help me please jem boy wants to make his 8-meter square pool into a rectangular one by increasing its length by 2m and decreasing its width by 2m .jem boy asked