farrahhleighh farrahhleighh
  • 25-05-2018
  • Mathematics
contestada

the cost for a pack of 7 padlocks is $23.80. find the unit price in dollars per padlock. round answer to the nearest cent if necessary!

Respuesta :

Supernova
Supernova Supernova
  • 25-05-2018
Divide $23.80 by 7 padlocks to find what each padlock costs.
23.80 ÷ 7 = 3.40

Each padlock costs $3.40.
Answer Link
perixwinkle
perixwinkle perixwinkle
  • 25-05-2018
By just dividing, you’ll find the unit rate.
23.8/7
3.40 is the unit rate.
Answer Link

Otras preguntas

mean absolute deviation please help asap thx a bunch
What type of triangle will it be with a 44 mm side 28 mm side and a 24 mm side
Please help I just don't get this one thank you all
What was rum often used to purchase
what is the force required accelerate a 5.0 kg object at 3.0m/s^ 2?
in the figure below, angle ABD measure 41°. what is the measure of angle ABC?
Quien fue Aristóteles
Of the main nutrients in the biosphere, the one that is "fixed" inside nodules in certain plant roots is ________.
Two brain areas involved in the formation of implicit memories are the _____ and the _____.
Can anyone help me with a problem on my math assignment. I need to find the surface area