matatch96pcdpf1
matatch96pcdpf1 matatch96pcdpf1
  • 24-07-2018
  • Mathematics
contestada

Frank has 26 apples it takes four minutes to eat 1 apple. How many minutes will it take him to eat all 26 apples, if it takes him 4 minutes to eat each one?

Respuesta :

Peredhel
Peredhel Peredhel
  • 24-07-2018

Hi!


All we have to do to solve this is simple multiplication.


4 minutes x 26 apples


26

x 4

-------

104


The answer is 104 minutes.


Hope this helps! :)

-Peredhel

Answer Link
Creati
Creati Creati
  • 25-07-2018

Hey!

It takes him 4 minutes to eat 1 apple. To eat 26 apples, multiply 26 by 4.

[tex] 26 \times 4 = 104 [/tex]

That means your answer is 104 minutes

[tex] \framebox{Answer = 104 minutes} [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Sorry can someone help please…
Cash Payback Period Primera Banco is evaluating two capital investment proposals for a drive-up ATM kiosk, each requiring an investment of $402,000 and each wit
which expression are equivalent to the given expression square root of 40
PLEASE HELP - WILL MARK BRAINLIEST w/ explanation (see attachment)
Which countries have the largest carbon footprints in the Oceanic, Asian, European, Caribbean/Central American, South American, North American regions? Include
Which of the following best expresses an important idea in this story
Read the excerpt from "Healthy Eating": "But no one can ignore the damage being wrought by all this bad eating. More than one out of three adults in the United
The sum of 69 and 42 is five more than the difference of 146 and a number. Calculate the value of the unknown number.
Conducir es para y en los estados unidos
Which of the following are magnitudes for rotational symmetry of the regular octagon below about the marked point?