veve96 veve96
  • 24-07-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for 96. find the cost of 7 bananas

Respuesta :

Porshia
Porshia Porshia
  • 24-07-2018

This is a proportion problem. Set up your equation:

8/96 = 7/x

Now cross multiply

96 x 7 = 672

672/8 = 84


Answer is $84

Answer Link
Creati
Creati Creati
  • 24-07-2018

Hey!


For this type of question, you can make a proportion. Here is the proportion:


[tex] \frac{8}{96} = \frac{7}{x} [/tex]


Cross multiply:


[tex] 96 \times 7 = 672 [/tex]


Now divide by 8


[tex] 672 \div 8 = 84 [/tex]


That means 7 bananas cost $84


[tex] \framebox{Answer = \$ 84} [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

7x+8(x+1/4)=3(6x-9)-8
which statement about sentence lengths in a written piece is true
How many times does six go into forty-eight?
what was the difference between a subsistence economy and the market economy that developed as a result of nineteenth century transportation
what was the difference between a subsistence economy and the market economy that developed as a result of nineteenth century transportation
transcendentalist,authors,and writer emphasized two main ideas in their work,What were those ideas?
0.15=0.150 true or false
0.15=0.150 true or false
Frederick Lugard justifies Britain's actions of imperialism by saying that?
Explain how to determine whether to move right or left on the number line when adding rational numbers