koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

Two chromosomes that resemble each other in length and centromere position are called what?
Which statement about the Declaration of Independence is true? A. It was written by George Washington to inspire his troops on the field of battle. B. It was wr
Which organelle would let you know that you are looking at a plant cell?
Who was sent to explore Louisiana Territory? a.Meriwether Lewis and William Clark b.Thomas Jefferson and Andrew Jackson c.Daniel Boone and Zebulon Pike d.James
Write a recursive formula for the sequence 15, 26, 48, 92, 180, ... Then find the next term
what is 49.67 divided by 6 (step by step)
The factor that affects how easily an electron can be removed from an atom is the.
Let f(x) = x^2 + 4x and g(x) = |1 - x|. Evaluate (f o g)(2)
What does this look like in digits? : 2 and 12 ten-thousandths
What must happen before an igneous rock can form