madironishpdsx4z madironishpdsx4z
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-08-2018

Cost of 1 lemon = 15/2 = 7.5 cents

Cost of 60 lemons = 7.5 * 60 = 450 cents or $4 50

Answer Link
jakewalke540 jakewalke540
  • 21-08-2018

4 can be bought for 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

slope is 3, and (1,4) is on the line.
44 markers cost $7.04 Which equation would help determine the cost of 7 markers?
Explain how calisthenics can include both isometric and isotonic exercises.
What is the area of the trapezoid shown below?
What is most likely to be used in a garment factory to solve problems like defective inputs, broken machine parts, or a worker's lack of skills to produce a spe
Punnett squares are convenient ways to represent the types and frequencies of gametes and progeny in experimental crosses. this punnett square shows the results
55 is 40 percent of what number
Omar is born weighing eights pounds, three ounces. The doctor says he should gain 5 ounces each week for the next four weeks. How much should omar weigh after 4
How many people died during the Second Boer War?
What color are you afraid of if you suffer from xanthophobia?