hollycarpenterpdj3k8
hollycarpenterpdj3k8 hollycarpenterpdj3k8
  • 22-08-2018
  • Mathematics
contestada

Stephanie wants to buy 6 pencils case at a cost of $0.99 each.How many will the 6 pencils cases cost altogether

Respuesta :

st4rgrl
st4rgrl st4rgrl
  • 22-08-2018

6 pencil cases would cost $5.94.

You can create an expression to represent the scenario.

6×$0.99

=$5.94 for 6 pencil cases

Answer Link
BiologiaMagister
BiologiaMagister BiologiaMagister
  • 27-08-2018

All you have to do is multiplication, the pencil cases that will be bought times the proce of each case:

6 * 0.99 = 5.94 dollars


Hope it helped,


BioTeacher101

Answer Link

Otras preguntas

How might a company use the consumer data it collects?
How did the internet displace older forms of transportation or communication
please help asap !! i don’t know if that’s the right answer
What is the answer for number 12
I don’t know how to do thos
f(x) = 3x + 10, g(x) = x - 2, Find g(f(x))
how do you solve a function notation
The table below gives the numbers of protons, electrons, and neutrons in four atoms. Number of neutrons Number of protons 19 Number of electrons 9 Atom 1 12 3 c
Edpuzzle pls helppp​
Which peninsula will to by have to travel to in order to get to Greece