trashburgerr trashburgerr
  • 23-08-2018
  • Mathematics
contestada

rob bought a magazine for $3 and five erasers, he spent a total of $13. How much did each eraser cost

Respuesta :

Haileybidinger
Haileybidinger Haileybidinger
  • 23-08-2018
You first do 13-3 because that’s how The magazine cost. You end with 10, then divided by five because you have five erasers. The answer is $2 per eraser.
Answer Link

Otras preguntas

Rachel and her friends are making necklaces out of beads and straws. They plan to use 12 beads and 5 straws for each necklace. They have a jar of beads that con
Which expressions are equivalent to 0.5*m*n*4 2(m+n) 0.5m + 4n None of the above
what is 70 over 9 in simplest form
Which statement about novels is true?
1.09g/mL to lbs/gal Please show how to solve it too
terry drove 310 miles in 5 hours at a constant speed.How long would it take him to drive 403 miles at the same speed?
show your work for 12.6 divided by 0.6
what does being able to express numbers in equivalent forms allow you to do
write two decimals one repeating and one terminating with values between 0 and 1 then write an inequality that shows the relationship between your two decimals
What is the answer to 15 (6-g)