xovincent xovincent
  • 24-08-2018
  • Mathematics
contestada

letty bought 8 12-packs of soda for a total cost of $24 what did each pack of soda cost

Respuesta :

mytoecold mytoecold
  • 24-08-2018
192$ dollars that's what I got
Answer Link
Grinder Grinder
  • 24-08-2018
Each pack of soda cost $3. It's just 24÷8=3.
Answer Link

Otras preguntas

saidhari bought a toaster oven for $75 this price was 1/4 off the list price. what was the list price
The periodic table was developed based upon the work of which scientist? a. Dalton b. Newton c. Moseley d. Mendeleev
In which geographic region did both Germany and the United States experience the early phases of industrialization? A. east B. west C. north D. south
The Luxor Hotel, in Las Vegas, is a square pyramid with lateral faces consisting of black, glass mirrored panes. The building is 646 feet wide at the base and 3
According to Wallerstein's world systems theory, which countries have the highest levels of economic development? a. core countries b. semi-periphery countries
Which quantity represented by the symbol Ne
Natalie plans to have tile put on her kitchen floor. The area to be covered with tile is 12 1/2 feet long and 11 feet wide. Natalie calculates thsi area and add
The story of Andrew Carnegie is an example of an extreme case of _____.
an object heats up more quickly when it has ___ mass
How many ninths does it take to make the same amount as 1/3? Explain your answer in words and pictures