mommazgurl mommazgurl
  • 23-09-2018
  • Mathematics
contestada

Selena bought 3.75 pounds of meat for $4.64 per pound. What was the total cost of the meat?

Respuesta :

AparriSwag
AparriSwag AparriSwag
  • 23-09-2018

4.64 x 3 =13.92

4.64  x 75 = 3.48

13.93 + 3.48 = 17.40

Hope helps!-Aparri


Answer Link

Otras preguntas

Which of the following will not happen as a result of skipping a health screening? You might contract a dreaded disease as a result of missing screenings. Yo
The titration of 25.0 ml of an iron(ii) solution required 18.0 ml of a 0.205 m solution of dichromate to reach the equivalence point. what is the molarity of th
A triangle has a perimeter of 100 centimeters and one side is 35 centimeters. The other two sides have a ratio of 5:8. What is the length of the longest side of
Which product of cellular respiration is used by the human body for energy? oxygen ATP sunlight CO2
Concept review: factors influencing climate can you determine whether these factors have a warming or cooling effect on earth's surface?
Earth’s inner core is a. a dense ball of solid metal. b. a layer of molten metal. c. a layer of hot rock. d. a layer of rock that forms Earth’s outer skin.
The sum of three numbers is 88 . The first number is 7 less than the second. The third number is 3 times the second. What are the numbers? First number:
By what percent has the U.S. prison population increased in the last three decades?
According to the graph of F(x), which of the statements below are true? Check all that apply.
The loess hills of Iowa are a great example of _____.