najebird57 najebird57
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy two pound jar of salsa for $9.28 or 17 oz of Jar salsa for $6.80

Respuesta :

Election2040 Election2040
  • 25-09-2018
Two pounder is 0.29 cents per ounce. 17 is 0.40 an ounce. Get the smaller jar if it's made near you. Seriously. Buy local.
Answer Link

Otras preguntas

Is it true that there a little man on the moon ? is it true
60% of what number is 72?
Represent 23/-4 on number line
What Are the Different English Words that Don't Rhyme?
A ball falls, rebounds to 72% of its previous height and falls again. After two bounces, the ball reached a height of 25cm. From what height was the ball droppe
Which formulas represent one ionic compound and one molecular compound?
Evidence gathered from publicly observable behavior is known as  _________ evidence.
A 1200 kg vehicle initially travelling at 50. km/h experiences an air resistance of 5000 N and road friction of 2200 N. The wheels deliver a force of 7500 N to
the famous irrational numbers
what does 'blow by blow' mean?