smilycb546 smilycb546
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Mr seidel filled up his 14 gallon gas tank for $29.96 what was the price per gallon

Respuesta :

Smartkidddxes
Smartkidddxes Smartkidddxes
  • 25-09-2018
2.14 is the price per gallon.

I figured this out by dividing 14 by 29.96 and I got 2.14 and to check my work I multiplied 2.14 by 14 and got 29.96 .
Answer Link

Otras preguntas

Find the measure of x in each figure.
The graph of a linear function is given below. What is the zero of the function? A. -3 B. -3/2 C. -2/3 D. -2
Interphase used to be called the "resting stage" of the cell, why is this not a good name for this stage?
Alina gave a little girl a toffee. noun or verb
PLEASE ANSWER!!!!!!!!!!!
Who painted more Etu or Josie
What is the vertex and intercepts for y=(5x-2)(2x+3)
What is the purpose of mitosis?
Please help with 1-18, will mark brainiest
does anyone know this?​