rattysirp1dk2u rattysirp1dk2u
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

kelsey can buy 2 pounds of apples or $7. Write an equation to represent the cost, c, for a pounds of apples

Respuesta :

butterlord203
butterlord203 butterlord203
  • 25-09-2018

7(price) / 2(amount)=3.5 (price per pound)


Answer Link
XxUnknownMilkyxX
XxUnknownMilkyxX XxUnknownMilkyxX
  • 06-01-2022

Answer:

7(price) / 2(amount)=3.5 (price per pound)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

residents of a small city voted on whether to allow a developer to build a shopping center.the number of votes favor of the shopping center was 4,400.the number
What is the greatest common factor of 8xy^5−16x^2y^3+20x^4y^4 ? A. 8xy^5 B. 2xy^3 C. 4xy^3 D. 4x^4y^5
How well does wollstonecraft use counter arguments in developing her points dr gregory?
Jennifer just found out that she is pregnant. For a healthy pregnancy, she will need to consume ___ to ____ additional calories a day, including extra protein.
why can't astronomers measure the parallax of a star that is a million light years away?
The diversity of human eye color can be explained by understanding
Suppose the ages of cars driven by employees at a company are normally distributed with a mean of 8 years and a standard deviation of 3.2 years. What is the z s
Hendrick makes birdhouses every weekend. it takes him 35 minutes to make a birdhouse. write and algebric expression that shows how long it takes him to make a b
helppppppppppppppppppppppppppppppppppp
A video rental store charges $4 to rent a movie and $3 to rent a video game. During one summer, Tony paid a total of $140 to rent movies and video games from th