dixon6625 dixon6625
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost $4.00 per pound, how many pounds of blueberries can you buy for $13.00

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 22-10-2018

Divide the total amount by the amount per pound to find the number of pounds:

$13.00 / $4.00 per pound = 3.25 pounds

Answer Link
mierewhite mierewhite
  • 25-05-2021

Answer:

3.25 IB

Step-by-step explanation:

the price is $13.00 if we divide that by 4 per IB you would get 3.25 IB

Answer Link

Otras preguntas

the coinage act of 1873 caused protest by a) abolishing papoer money b) abolishing silver coins c) minting gold and silver coins
Overexposure to the sun's rays can be prevented with the use of: insecticide lotions sunscreen cloud cover
event the die comes up at most 2
Explain how we know that organisms that lived millions of years ago are related to the organisms of today
Why scientists use tools ,such as thermometers and metersticks, when they make observations
Gabriel has 15 5/8 pounds of clay. He will use 7/10 pound to make each bowl. After making 8 bowls he wonders how many more bowls he can make.
Which southern colony was founded as a refuge for debtors
in the first part of the lottery readers learn about characters settings and plot through the narrator's exposition. the second part of the story depends mostly
In our class our class teacher gave us a project to complete in 15 days. If the teacher assigned 4 consecutive projects how many days will you have to complete
solve for x: −2(x 3) = −2(x 1) − 4. 2 3 all real numbers no solution