A pound of oranges cost $3 less than a pound of pears. Together, 8 pounds of oranges and 4 pounds of pears cost $30. How much would 5 pounds of pears cost?

Respuesta :

A pound of oranges cost x dollar => A pound of pears cost x+3 dollar

We have: 8x+4(x+3)=30 => 12x=30-12=18 =>x=1.5

5 pounds of pears cost: 5(x+3)=5(1.5+3)=5*4.5= 22.5 (dollar)