aliciabags1494 aliciabags1494
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Bags of maple granola cost $2 more than apple granola

Respuesta :

Astute
Astute Astute
  • 23-10-2018

Answer:

a + m = 2+ a

Step-by-step explanation:

We don't know the amount of apple granola and the amount of the maple granola. So we just set an equation.

Answer Link

Otras preguntas

The speed of a falling object increases at a constant rate as time increases since the object was dropped. Which graph could represent the relationship between
factoring quadratics 4x^2-13x+3=0
In a class there are 27 students. If there are 7 more girls than boys in the class how many students are girls?
3(4+2)/9= help me please
1. ¿Qué es la primera (first) clase del dia (day)? La primera clase es...​
"His room was as black as pitch with the thick darkness" what figure of speech is this? A. personificationB. alliteration C. simile D. metaphor​
Why are glands needed in the male reproductive system
The chemical reaction represented as “AB ⇒ A + B” is a ______
look at the screenshot
please help me this is for tomorrow and i have to sleep​