SaintJulian9628 SaintJulian9628
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Four students spent $12 dollars on school lunch at this rate find the amount 10 students would spend on the school lunch?

Respuesta :

MrGumby
MrGumby MrGumby
  • 30-01-2019

Answer:

10 students would spend $30.

Step-by-step explanation:

In order to find this, start by looking for the cost per student. We can do this by dividing the overall cost by the number of students.

$12/4 students = $3 per student.

Now we take that unit rate and multiply by the new number of students.

$3 * 10 students = $30 total spent.

Answer Link

Otras preguntas

Solve the formula D=a+b−c for b in general.
Can anyone help with this classification note page for animal tech?
True or False: Hinduism is a polytheistic religion *
Find the Slope using the Slope ​
1. Maria is writing a report on tree growth measurements over a five-year period. What kind of visual could she use in her report to share the data she found? a
Alice solved the following equation: -18 - 3x = 12 -3x = 6 x =-2 Which of the following statements is true? The 6 should be -6 in step two. The 6 should be 30 i
There never was a time when the world was without fire, but there was a time when men did not know how to kindle fire; and after they learned how to kindle one,
What is the value of x in the equation 3x – one-ninthy = 18, when y = 27? 5 7 45 63
Refer to the section "The Numbers Don't Lie" on page 4 of Passage 1. Which statement below is BEST supported by the text and the graph in this section? Children
If you were traveling from Portugal to France, through which country would you travel?