abbbaayyyy3597 abbbaayyyy3597
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

If you can buy one can of pineapple chunks for $2 then how manycan you buy with $10?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2018

The answer to your question is,

You can buy 5 cans of pineapple chunks with $10. Since each can is $2, you need to add $2 for each can until you get $10. :3

-Mabel <3

Answer Link

Otras preguntas

lonic bonds form compounds with low melting and boiling points are very strong in water occur when atoms share electrons are held together by strong electrical
Standard cuts of beef, veal, pork, and lamb are called A. offal. B. saddles. C. flanks. D. primals.
Write the equation in exponential form using the two points (0,1) and (1,3)
A local museum charges $25 per adult and $12 per child for admission fees. At the end of a day, the museum made $9,014 in total admission revenue, not includin
what is a cell and explanation​
What does "overpay" mean? plz answer fast​
graph the line below x-3y=3 yellow dark green dark blue red
5. How many more minutes are there in March than in April? A) 720 B) 1440 C) 2160 D) 2880
h(t)=-5^2+2 ; find h(-2)
I’ve been stuck on this question, please help!