gemelo98 gemelo98
  • 24-10-2018
  • Mathematics
contestada

Fernando was at the store and i had to buy 4 items but each item cost 1.99 how much did everything cost?

Respuesta :

just4lilyv just4lilyv
  • 24-10-2018

Answer:

$7.96

Step-by-step explanation:

4 times 1.99 equals 7.97

Answer Link
h31124 h31124
  • 24-10-2018

Answer:

$7.96

Step-by-step explanation:

since each item cost $1.99 you can multiply by 4

4(1.99)= 7.96

or you can add 1.99 together four times

1.99+1.99+1.99+1.99=7.96

Answer Link

Otras preguntas

Math help please! Multiple question problem! 25 point! The function p(w)=230(1.1)^w represents the number of specialty items produced at the old factory w weeks
Why some minerals only occur in metamorphic rock?
Which 2 food groups should we consume in the largest amounts? 1) fruits and grains 2) grains and proteins 3) protein and vegetables 4} vegetables and grains I t
What numbers are always prime numbers?
John bought 7.5 peanut oil what is this amount as a mixed number
What is the rule of function for (-1,5) (0,7) (1,9) (2,11) (3,13)?
There are 10 cars in the parking lot some of the cars are red and some of the cars are black how many red cars and how many black cars could be in the parking l
How many times can 12 go into 51?
Settlements was founded by george washington.
5. Which sentence correctly uses punctuation with dialogue? a. I don't know the answer, "Brian admitted honestly." b. "I don't know the answer, Brian admitted h