lolypopmaria lolypopmaria
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

luke has $139 to spend and he has already spend $121.He wants to buy hamburgers buns,b,that each cost $4.write an equation

Respuesta :

beanieboo924 beanieboo924
  • 25-10-2018

$139 - $121 = $18

(139-121)  / 4 = b


BTW

he would only be able to buy 4 buns because he only has $18 dollars left and 4 buns x 4 dollars = a total cost of 16 dollars so

Luke would only be able to buy 4 buns and have $2 left over

Answer Link

Otras preguntas

logb121=2   Can somebody help and explain?
-2(x+3y)=18 solve for y!
There are 100 pennies in a dollar. What fraction of a dollar is 61 pennies? Write it as a fraction, as a decimal,and in word form
what influence did the Aryans have on the people of Indus Valley ?
How did socialist labor movements affect strife at start of 20th century
3m(2m+9)=0 what is the factor of m
What cells. Join to cause conception? Can you help me with all of them?
Assume that Angle A is an acute angle and TAN A = 1.230. the measure of Angle A equals:
Ok so I have like a grid and it says "On the grid to the right, draw a polygon that has 2 pairs of parallel sides, 2 pairs of sides equal in length, and 2 acute
how do we know that the people of Mohenjo-Daro created a highly organized civilization?