TunaBoi
TunaBoi TunaBoi
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

4 pounds of almonds cost 34$ how much does 5 pounds cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 25-10-2018

$34/4 lbs = x/ 5lbs

using cross products

4x=34*5

x = 34*5/4

x=$42.50

Answer: $42.50

Answer Link
TheAmbitiousOne
TheAmbitiousOne TheAmbitiousOne
  • 25-10-2018

We can find how many one pound of almonds cost by divide 34 by 4.

34 / 4 = 8.5.

Now we can multiple 8.5 by 5, and we'll get the answer 42.5.

The answer is 42.5.

Answer Link

Otras preguntas

One of the largest lotto wins was 22,590829 . Round this amount to the nearest 100,000 ?
The richest discovery in the history of mining occurred in 1873. This so-called "Big Bonanza" made _______ the richest man in the world
Good thesis statement on how Androids better than iPhones?
what caused the dust bowl
sin 48,59 = 0,75, maka cos 138,59 =
determine the equation in the form y=mx+b for passing through each pair of points (0,8) and (4,3)
a bank allows university students a 1000 overdraft facility on their bank accounts. in one month a student was 675 overdrawn. the next month the same student
why did people hate the roman empire
What process are sedimentary rocks formed from igneous rocks?
what caused the dust bowl