busychickn748 busychickn748
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

If peanuts cost $6.59 per pound how much would it cost to buy three and a half pounds of peanuts

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

All we need to do in this case to multiply these two numbers, like this:

3,5 pounds * $6,59 per pound = $23,065

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

do some organisms outcompete eachother
Choose the measurement that is most precise. a. 12 mm c. 1.2 m b. 12 cm d. 23 m
Simplify (x^4-9x+5x^7)+(5x-10+3x^4-2x^2)
Which expression is equivalent to (2x2 + 4x - 7)(x-3)? ОО O A. x(2x2 + 4x - 7) - 3 O B. -3x(2x2 + 4x - 7) O c. x/2x2 + 4x + 7) + 3(2x2 + 4x - 7) O D. (2x2 + 4x
What do sound waves and infrared waves have in common
The fact that ethnicity is defined as a socially constructed categorization tells the reader that ethnicity?
In what form is the following linear equation written? y=9x + 2 A. Standard B. Rise-run C. Point-slope D. Slope-intercept
Simplify 3(x + 2) + 4(x - 5) A. 7x - 3 B.7x - 14 C.7x + 26
Which statement best summarizes the process of the abolition of slavery in the United States? A. The United States abolished slavery in response to rising press
What is the entropy of isolated system?