emmanuelosiele emmanuelosiele
  • 25-11-2018
  • Mathematics
contestada

At the Grocery stores, a six-pack of bottles water costs 2.88. How much does each bottle cost?

Respuesta :

hannah2612 hannah2612
  • 25-11-2018
.48 cents per bottle
Answer Link
Salsabil10
Salsabil10 Salsabil10
  • 25-11-2018
Do 2.88 divided by 6
You will get 0.48 for each bottle of water.
$0.48 = 1 bottle of water
Answer Link

Otras preguntas

Could you make a sentence with the word bushel
how do you solve 2x^2-32=0 using square roots? Please help!
Sarabeth ran 1 2/5 miles on a path around the park. This was 5/8 of the distance around the park. What is the distance around the park.
Six students shared equally the cost of 18 of one of the items in the chart. Each student paid $24. What item did they buy? Explain how you found your answer.It
What are the differences and similarities between xrays and radio rays ?
Select the x-coordinate of the vertex of the parabola defined by the function f(x) = -7x^2 + 3x + 1.
The term “radiation” refers to hot materials inside the Earth rising towards Earth’s surface, cooling, and sinking back down.
According to the article on the Cold War, what happened in 1917 that put a large strain on relations between the US and the Soviet Union?
what moves in or out of a substance during a change of state?
a wide flat zone of small particles that orbit a planet. what is it