yazanadel992 yazanadel992
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 20 ounces of cereal for 4.40$ or 16 ounces of the same brand for 3.68$ which is the better buy?

Respuesta :

bunnymarshmarloykw47
bunnymarshmarloykw47 bunnymarshmarloykw47
  • 29-12-2018

To find the better buy, we can find how much they cost for an ounce and find it by comparison.

First option:

20/4.4

=$4.545454...

Second option:

16/3.68

=$4.3478...

As $4.3478..< $4.5454.., the second option is cheaper and therefore is the better buy.

Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

find from u. -12u = -24
40% of what number is 4
What is the liver an example of? a. a cell b. a tissue c. an organ d. an organ system
Split 1hr 20mins into the ratio 1:4
What are the two types of serves in volleyball?
On the road you are traveling, the pavement markings change from broken white lines to solid white lines between the lanes of traffic. What does the line change
pls help me if u do i will give u the best answer (well of course)
After the 1940s, the invention of _______ permitted wines to be produced in places where the climate was not ideal for wine production. a. pasteurization b. r
Which area of Europe has a Mediterranean climate? Czech Republic Germany Britain Greece
Which of these elements can become stable by losing 1 electron? Explain A. Calcium B. Argon C. Soduim D. Nitrogen E. Oxygen F. Chlorine