hvcg hvcg
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of cleaner cost $3.74 a 16 ounce bottle of cleaner cost $5.34 which bottle would be the best spot which cost less per ounce

Respuesta :

Aaronzz
Aaronzz Aaronzz
  • 24-01-2019

Answer:

12 ounce bottle

Step-by-step explanation:


12 x 3 = 36

16 x 5 = 80

So, that means the 12 ounce bottle is cheaper. :)


Answer Link

Otras preguntas

twelve times the sum of a number and 2 is equal to 36. what is the number
How does the size of an anthill relate to conditions inside the nest?
Erosion on the surface of the moon is primarily caused by
A scientist is conducting an investigation that involves water, silver, carbon dioxide, and oxygen gas. Which group of statements best describe all of the mate
What does liberty in the Preamble mean? A. To insure domestic tranquility B. All for one and one for all C. The citizens of each state must share in the benefit
Animal cells have which of the following characteristics? Select all that apply. no cell wall chloroplasts no large vacuole, only small ones cell plates and no
How to form a sentence using "absolutely ridiculous" ?
what is the total and average of 4, 6, 8, 5, 7?
What is the de broglie wavelength of an electron traveling at 1.34×105 m/s ?
x+7y=0 and 2x-8y=22 This is solved by using the transitive property