Annie1010
Annie1010 Annie1010
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

Four tomatoes cost $3.40. What is the unit rate? (Show Work)

Respuesta :

iiMGii
iiMGii iiMGii
  • 24-01-2019
ANSWER:

$0.85

The unit rate is $0.85 per tomato.

STEP-BY-STEP EXPLANATION:

4 tomatoes = $3.40

THEREFORE:

1 tomato = $3.40 ÷ 4

1 tomato = $0.85

Unit rate = $0.85 per tomato
Answer Link

Otras preguntas

Simplify each expression. justify each step 2y + ( 4 + 5y)
Ariel makes this model to show a division equation. Which equation matches Ariel's model?
Luke wants a quick way to look up staff members by their Employee ID. In cell Q3, nest the existing VLOOKUP function in an IFERROR function. If the VLOOKUP func
HURRY Give two reasons why you would travel to the past instead of the future.
What was the main use of submarines in WWI
please decrease 90 by 20%
Explain how you know pi is a constant. Use ratios of two circles to justify your answer.
Jennifer recently golf scores are shown. What is her mean score, rounded to the nearest tenth? A.65.5 B.71 C.71.5 D.72. PLEASE ANSWER
How does thermal energy flow between a hot or cold pack and the atmosphere?
PLS HELP ASAP! 1/3+2/3