zasova zasova
  • 24-01-2019
  • Mathematics
contestada

a 5-ounce can of tuna costs $0.90. a 12-ounce can tuna costs $2.40. which is a better buy?

Respuesta :

hushehady
hushehady hushehady
  • 24-01-2019

12 oz :)

Step-by-step explanation:


Answer Link
watsonjessica751 watsonjessica751
  • 24-01-2019

Answer:

the 12 ounce can

Step-by-step explanation: you get more bang for your buck


Answer Link

Otras preguntas

le texte que j'ai préféré et justifiez votre préférence par trois arguments qui peuvent s'appuyer sur des éléments du texte.
In preparation for catering a picnic event, a restaurant bought potatoes that weighed 5 pounds less than the ones bought for catering an office party. The potat
find the first 5 sequences n²+2
pls hell i’m stuck on this it’s hypotenuse leg theorem
Why are bubbles and precipitates both signs of a chemical change
what was the name of each region on the political map of north america in 1766
Should every one attend college? 1-2 paragraphs
Pt 2 Please answer with a good reasoning with EXPLANATION!!
Please help somebody it’s due in one hour
Find the volume of a sphere with a diameter of 16 meters