gracie3193 gracie3193
  • 25-01-2019
  • Mathematics
contestada

a package of twelve cans of black beans cost $6.84. What is the cost of three cans of black beans?

Respuesta :

dan4283 dan4283
  • 28-01-2019
$1.71. divide the cost of the package of 12 cans in $6.84. once you get unit price per can, multiply unit price by 3 cans.
Answer Link

Otras preguntas

Comflict between Ralph and Jack quotes ?
Multiplying a number by 2 and then adding 5 gives the same number as subtracting a number from 23. What is the number?
At what point (x,y) do the two lines with equations x-2y=5 and 3x-5y=8 intersect?
Electrolysis of a dilute solution of aqueous sodium chloride results in the cathode product a. Sodium b. Hydrogen c. Chlorine d. Oxygen e. peroxide
Which of the following tends to form a cation (positive ion) with a charge of 2+? a. Na b. O c. He d. Mg
How did the booming economy of the 1920s lead to changes in American life?
why did colonists become increasingly unhappy with the british goverment?
Comflict between Ralph and Jack quotes ?
Comflict between Ralph and Jack quotes ?
A test tube containing CaCO₃ is heated until the entire compound decomposes. If the test tube plus calcium carbonate originally weighed 30.08 grams and the loss