alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

What ad , bce , ce mean
the patriots beat the giants in a football game. the sum of their scores was 44. the diffrence of thier score was 20 how many points did the patriots score i
How do scientist gather information about the natural world
the sum of 4x and 7 is less than or equal to 39
Newborn human babies with lesser body weight are prone to infections. Heavier babies are difficult to deliver through the narrow pelvic passage of human mothers
An adult with a BMI of 25 to 30 is considered, A. Healthy B. Underweight C. Obese D. Overweight
What is the expanded form of 430,290,100
round 209 to the nearest ten and hundreds
how to write 20,484,163 in word form
terry drove 310 miles in 5 hours at a constant speed.How long would it take him to drive 403 miles at the same speed?