DiabloNemesiss DiabloNemesiss
  • 25-03-2019
  • Mathematics
contestada

HELP ASSAP WILL MARK BRAINIEST!!!!

HELP ASSAP WILL MARK BRAINIEST class=

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 25-03-2019

Answer:

The cost of each pound of jelly beans: $2.75

The cost of each pound of almonds: $3.75

Step-by-step explanation:

A = The cost of each pound of almonds

J = The cost of each pound of jelly beans

9A + 7J = 53

3A + 5J = 25

Multiply 3A + 5J = 25 by (-3)

-9A  -15J = -75

Now 2 new equations:

9A + 7J = 53

-9A  -15J = -75

------------------------------Add

-8J = - 22

J = 2.75

3A + 5(2.75)= 25

3A + 13.75 = 25

3A = 11.25

A = 3.75

Answer Link

Otras preguntas

What is 6/15 as a decimal
Count by five from 135 to 175.write these numbers and describe the pattern
9(8d + 5) + 13 = 12d - 2
In the 1600s and 1700s, European plantations in the West Indies
how do achievements in architecture in mohenjo-daro and in anceint egypt both reflect the process of state-building?
Which pair of animal groups below includes animals that do not have backbones? a. reptiles and birds b. arachnids and mammals c. insects and arachnids d. fi
Individual organisms change in response to pressure from their environment . do you agree or disagree with this statement? Explain
Use distributive property 5×(3+4)
Which Pairs are additive inverses? a. 6,-(-6) b. -7,7 c.-7,-7 d.7,7 e.6,-6
Which Pairs are additive inverses? a. 6,-(-6) b. -7,7 c.-7,-7 d.7,7 e.6,-6