kathydoge
kathydoge kathydoge
  • 25-04-2016
  • Mathematics
contestada

Cheese costs $4.20 per pound. If Ms.Rivera spent $6.30 on cheese, how many pounds did she buy? A. 15 B. 10.5 C. 1.05 D. 1.5

Respuesta :

SsS11 SsS11
  • 25-04-2016
the answer is 1.5(d) 

work:
          6.30/4.20=1.5 

:D

Answer Link

Otras preguntas

Grant plans to evaporate enough water from 22 gallons of a 16% ammonia solution to make a 24% ammonia solution. Which equation can he use to find n, the number
9. 34 X 6.42 use tables to evaluate​
Help please?!?!? I’ll mark blainlist (◕︵◕)
IS CLIMATE HAPPENING AT A NATIONAL OR INTERNATIONAL LEVEL
The total student at Shiloh middle school is 1,400 students. If the ratio of boy to girls is 3:4 for the school how many students are boys and how many students
a ball is thrown with a speed of 100 m/s at a height of 150 m take g equals 9.8 m per second calculate the time of flight,angle of projection,range pls help I d
i dont get it can u guy help me
f(x)=x^4−4x^3−22x^2+4x+21 Select each correct answer. −3 −1 0 1 3 7
What year did the civil war end? Who was president during this time?
In your answer sheet write the letter of the correct answer which is a polynomial function.