patelshazeb patelshazeb
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

tom weighs an apple and an orange together they weigh 15 ounces the apple weighs 3 ounces more than the orange what is the weight of each

Respuesta :

angela48430
angela48430 angela48430
  • 23-04-2019

Answer:

Apple : 9 ounces

Orange : 6 ounces

Step-by-step explanation:

2x + 3 = 15

2x = 12

x = 6

Answer Link

Otras preguntas

describe how colonist feels about the role of government and how they feel overall about the British???????????????????????
Express $15 for 10 gallons as a unit rate. Answers : $5, $1.50, $3 for 2, & $1000 per ton.
Symbolism • Give 1 or 2 examples of everyday symbols we see: _____________________________________________ • Writers use ___________________ _________________
Help pleaseeeeeeeee!
Explain, “Prime minister is the link between the President and the legislature”.
six less than the quotient of a number and 3 is -1
3. Lori created a scatterplot where the explanatory variable was the side of a square, and the response variable was the perimeter of the square. Is the data po
What is the endoplasmic reticulum?
Reason for the English exploration and colonization in North America ?
using the map, what number is on the state with the capital city of annapolis