hellokityy13 hellokityy13
  • 23-04-2019
  • Mathematics
contestada

Jake bought 4 1/2 pounds hamburger for the cook out. How much did it cost him if hamburger is $1.80 per pound​

Respuesta :

Blonde202
Blonde202 Blonde202
  • 23-04-2019

Answer:

8.10

Step-by-step explanation:

4 times 1.80 equals 7.20

1/2 times 1.80 equals 0.90

7.20 plus 0.90 equals 8.10

Answer Link

Otras preguntas

How does a magnet separate mixtures?
what is a coastal body of water partially surrounded by land in which freshwater and saltwater mix
what is the smallest fredholl number that is prime
How does a magnet separate mixtures?
A bag contains 9 blue marbles and 1 green marble. What is the probability of drawing a blue marble followed by a green marble, without replacing the first marbl
how many positive integers less than 25 can be formed by using the digits 1,2 and 3
how many school text book that i can buy with 5 billion? (this is my civics homework)
can she buy enough packs ?
What type of conic section is given by the equation 4x^2+9y^2=36? What are its domain and range?
sophia exerts a steady 40n horizontal force on a 8kg resting on a lab bench. the box slides against a horizontal friction of 24n. show that the box accelerates