sanchitcoolcham5503 sanchitcoolcham5503
  • 25-04-2019
  • Mathematics
contestada

At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces. Pumpkins cost $1.80 per pound. There are 16 ounces in 1 pound. How much did Susan's pumpkin cost?

Respuesta :

grace200452 grace200452
  • 25-04-2019

$3.96 i think i just did the math

Answer Link

Otras preguntas

What are the two types of chatter (vibration) in metal cutting operations?
Solve the inequality x – 7 > 3 a) {x | x > 10} b) {x | x < –4} c) {x | x < 10} d) {x | x > –4}
After a check up, a person now has a far point of 100 cm, but with good near point vision. He needs to wear a new pair of corrective glasses. He accidentally ta
Composite volcanoes are known for their beautiful, distinctive cone shape. A composite volcano called Mayon in the Philippines has a diameter of 20 km and a hei
Two motorcycles leave home at the same time, heading directly toward each other. They are a total of 196 m i l e s apart. The first motorcycle travels at 6
Serbian ethnic cleansing in Kosovo led to: A. no involvement on the part of the United States. B. the arrival of coalition forces from Russia and China and East
What's one way to engage teens in technology?
Why was James lls support of catholicism and catholic leaders an issue
Which expression has a value of 35 when p =7
Compare and contrast New England and chespeake