hachem hachem
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs katz is buying apples and carrot cake for a school party.the apples cost $2.12 per pound.the carrot costs $19.75 estimate the cost for 3 pounds of apples and 1 cake

Mrs katz is buying apples and carrot cake for a school partythe apples cost 212 per poundthe carrot costs 1975 estimate the cost for 3 pounds of apples and 1 ca class=

Respuesta :

Neatoooo Neatoooo
  • 23-05-2019

a rough estimate is 26 because 20+2(3)=26

3 pounds of apples are 6.36

19.75+ 2.12(3) = 26.11

Answer Link

Otras preguntas

Which events of 1943 helped make an Allied victory possible? Choose all answers that are correct. A. The atomic bomb was developed, tested, and used. B. U.S. in
jon buys packages of pens for 5$ each. identfy the independent and dependent variables in the situation.
What does each letter in E=MC2 mean?
A California license plate starts with a digit other than 0 followed by three capital letters followed by three digits (0 through 9). How many different Califor
how do you round 5 1/8 to the nearest whole number
If a point inside the rectangle was chosen at random what is the probability that it is on the left side of the center line
what blatantly commercial ploy does shakespeare employ in act 5 scene 1 in hamlet
What are some examples of half-baked ideas?
Popcorn is composed mainly of starch. T or F
what is the point of view of excerpt from mr.revere and I